Forever Hardware Stainless Bronze Heavy Duty Slide Bolt
A solid polished stainless bronze slide bolt designed for doors, gates, and shutters. This product is tensioned so it can work at any angle, inside or outside. It comes with a surface catch and a mortise catch for multiple installation types.
Specifications
| Additional Dimensions | Bolt Throw: 1" |
| Brand | Forever Hardware |
| Finish | Stainless Bronze |
| Length | 5" |
| Material | Cast White Bronze |
| Projection | 1 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like